Drukuj
Spotkanie w sprawie ogniw

Mieszkańcy, którzy złożyli ankiety OZE, deklarując chęć montażu ogniw fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych, spotkali się 25 maja br. w sali kinowej Centrum Kultury w Słomnikach w sprawie możliwości dofinansowania inwestycji związanej z instalacją zestawu fotowoltaicznego.

W spotkaniu wzięli udział tylko mieszkańcy, którzy złożyli ankiety Informacyjne dot. instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE).

 

Propozycja dotyczy montażu zestawów fotowoltaicznych służących do podgrzewania wody na potrzeby gospodarstw domowych. W skład proponowanego zestawu wchodzą panele fotowoltaiczne (ok. 6 szt.), zasobnik na ciepłą wodę, sterownik oraz okablowanie. Koszt zestawu składającego się z wyżej wymienionych części to kwota ok. 12 tys. zł, wkład własny mieszkańca przy takiej inwestycji wyniesie ok. 3500 zł. Proponowane rozwiązanie do podgrzewania ciepłej wody za pomocą paneli fotowoltaicznych jest jedną z alternatyw wykorzystania OZE przez gospodarstwa domowe.

Spotkanie poprowadził Zastępca Burmistrza Michał Chwastek, który kilkakrotnie podkreślił, że jest to jedna z propozycji dofinansowania montażu OZE, dodając, że szanse na uzyskanie tych pieniędzy są w tym wypadku stosunkowo niewielkie.

— Będą nowe projekty związane z nowym programowaniem z wykorzystaniem środków unijnych, ta jest jedną z takich propozycji — powiedział Zastępca Burmistrza.

Wady i zalety paneli fotowoltaicznych przedstawiali zaproszeni eksperci, z Uniwersytetu Rolniczego dr. hab. Jarosław Knaga oraz Przemysław Odrzywałek z firmy specjalizującej się w montażu instalacji odnawialnych źródeł energii.

Po krótkich prezentacjach ekspertów przyszła pora na dyskusję. Mieszkańcy pytali o szanse na dofinansowanie, szczegóły samej instalacji, kryteria umożliwiające wzięcie udziału w projekcie. Zarówno Zastępca Burmistrza Michał Chwastek jak i eksperci starali się rzetelnie informować pytających, szczegółowo odpowiadając na pytania. Mieszkańcy składali także deklaracje oraz oświadczenia o przystąpieniu do projektu.

Wniosek na dofinansowanie ma zostać złożony 1 czerwca, decyzja o przyznaniu środków ma zapaść w lipcu 2015 r.

Szacuje się, że w przypadku przyznania środków unijnych z Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanych może zostać 50 zestawów fotowoltaicznych.

Odsłony: 4213