A A A
Program czyste powietrze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zachęca do składania wniosków o dofinansowanie m.in. na źródeł ogrzewania, termomodernizację domów, montaż instalacji centralnego ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze. Wiele korzyści niesie także korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej.

Program Czyste Powietrze dofinansowuje:

 • wymianę nieefektywnych energetycznie źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe),
 • zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie przegród budynku,
 • zakup i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
 • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej),
 • zakup i montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła.

Jak skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze?

 1. Zapoznaj się ze szczegółami naboru: programem priorytetowym, formularzem wniosku załącznikami oraz instrukcjami, a także regulaminem naboru – tutaj.
 2. Wypełnij i złóż wniosek o dofinansowanie – tutaj
  Wypełnij, wydrukuj i podpisz wniosek, a następnie złóż go w siedzibie WFOŚiGW w Krakowie, ul. Kanonicza 12, poniedziałek-piątek 8.00-15.00, I piętro, pokój nr 105. Lub w oddziale zamiejscowym WFOŚiGW w Miechowie, ul. Sienkiewicz 27, poniedziałek–środa 8.00- 15.00.
 3. Podpisz umowę o dofinansowanie – WFOŚiGW przygotuje umowę po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku.
 4. Złóż wniosek o płatności. Środki mogą być wypłacone w kilku transzach po zrealizowaniu poszczególnych etapów przedsięwzięcia. Jeśli pojawią się zmiany w realizacji inwestycji, wystąp o odpowiednie zmiany w umowie.
 5. Wizytacji końcowej podlegać będą wszystkie przedsięwzięcia, realizowane siłami własnymi i nie mniej niż 15% losowo wybranych, zakończonych przedsięwzięć. Dodatkowo możliwa jest kontrola przedsięwzięcia w terminie do 3 lat od zakończenia jego realizacji.
 6. Rozliczenie przedsięwzięcia nastąpi po pozytywnej weryfikacji realizacji przedsięwzięcia przez WFOŚiGW.

Więcej szczegółów u doradcy energetycznego pod nr tel. 502 073 066, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Na stronie https://www.wfos.krakow.pl/portalbeneficjenta/strona-glowna-programu

Oraz w ulotce – do pobrania pod artykułem.

Nie możesz być beneficjentem programu Czyste Powietrze? – skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej

Ulga termomodernizacyjna w roku 2019 jest alternatywą dla programu Czyste Powietrze. Pozwoli ona odliczyć od dochodów (przychodów) koszty poniesione na działania termomodernizacyjne w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Kto może skorzystać z ulgi?

Podmiotami uprawnionymi do korzystania z ulgi są podatnicy podatku PIT opłacający podatek:

 • według skali podatkowej,
 • według 19% stawki podatku,
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Limit ulgi

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć 100% wydatków poniesionych w okresie realizacji przedsięwzięcia. Jednak kwota nie może być wyższa niż  53.000 zł. Jest to suma wydatków w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Limit dotyczy osoby podatnika bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach.

Pozostałe zasady korzystania z ulgi:

 • Odliczenie przysługuje tylko na istniejące budynki.
 • Czas realizacji przedsięwzięcia premiowanego ulgą nie może przekraczać 3 lat.
 • Odliczyć można wydatek wraz z podatkiem od towarów i usług, jeśli podatek ten nie został już przez podatnika odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
 • Gdyby kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, można dokonywać odliczeń przez kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
 • Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały dofinansowane ze środków Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Punkt informacyjny

Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 pod numerami:

 • 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
 • 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
 • +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

Więcej o uldze  – tutaj.

W Słomnikach w połowie maja oraz podczas Małopolskiego Festiwalu Innowacji 14 czerwca będziemy gościć Fundację Czyste Powietrze oraz doradcę energetycznego WFOŚiGW, którzy będą udzielać szczegółowych informacji i programie Czyste Powietrze i pomagać wypełniać  wnioski. Szczegółowy podamy w najbliższym czasie. Już dziś serdecznie zapraszamy.

Załączniki:
Pobierz plik (ulotka.pdf)Ulotka[ ]975 kB2019-04-23 14:11