A A A
KSW

W dniach 19-24.10.2019 roku rozgrywane są w Szanghaju 15 Mistrzostwa Świata Wushu, w tej najważniejszej sportowej imprezie biorą udział również zawodnicy z Polski. Reprezentacja składa się z sześciu zawodników (dwóch startujących w walkach Full contactowych i 4 w formach).

Krakowska Szkoła Wushu ma aż troje swoich reprezentantów na te prestiżowe mistrzostwa.

Mateusz Ciałowicz- zawodnik niezwykle doświadczony startujący w kategorii walk (sanda) do 80 kg. Jego najlepszy wynik to brązowy medal na Mistrzostwach Europy z zeszłego roku, jest również kilkukrotnym Mistrzem Polski jak i zwycięzcą kilku walk zawodowych.

Diana Chmielnicka – młoda zawodniczka startująca po raz pierwszy na tak poważnej imprezie , reprezentować nas będzie w kategorii taolu gdzie zaprezentuje formę ręczną i formę z szablą. Dotychczas jej najlepszy wynik to złoty medal na Mistrzostwach Polski i złoty medal na Mistrzostwach Słowacji.

Michał Frosik – Najbardziej doświadczony zawodnik z całej trójki startujący na Mistrzostwach Świata i Europy. Jego najlepszym wynikiem był brązowy medal na Mistrzostwach Europy, był wielokrotnie Mistrzem Polski A jego przygoda z Mistrzostwami Świata zakończyła się dopasowaniem w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników. Michał startował będzie w konkurencji form z użyciem broni- szabli i kija.

Żeby uzmysłowić sobie jak trudne zadanie czeka naszych zawodników trzeba zauważyć, że w jednej konkurencji startuje blisko 100 najlepszych zawodników z całego świata.

A czym jest Wushu i co to jest Sanda czy Taolu?

Wushu: wu-wojna, shu-sztuka, bardziej znana w kulturze europejskiej jako kung fu propagowana przez takich aktorów jak Bruce Lee, Jecke Chan czy Jet Li. Niewątpliwie duży wpływ na popularność tej dyscypliny była bajka Kung Fu Panda. Wushu jest sportem narodowym Chińczyków i Jest uprawiana w szkołach jako wychowanie fizyczne jak i w służbach mundurowych.  Wushu można podzielić na Taolu i Sanda. Taolu czyli aromatyczne układy z użyciem takich broni jak szabla, miecz, kij czy włócznia jak i układy bez jej użycia czyli formy ręczne. Wyróżniamy też style wewnętrzne czyli Tai Chi. Sanda czyli walki Full contactowe rozgrywają się na ringu zwanym lei tai z ta różnicą, że jest bez band bocznych umożliwiając wygaśnięcie zawodników. Dozwolone są kopnięcie, uderzenia, rzuty i wyschnięcia przeciwnika.

Całość mistrzostw można śledzić na bieżąco szukając w sieci strony Światowej Federacji Wushu www.iwuf.org

Trzymamy kciuki za nasza reprezentację i zapraszamy do treningów, Michał Adamowicz Prezes Krakowskiej Szkoły Wushu

www.ksws.pl