Drukuj

W sobotę i niedzielę 1 i 2 września br. świętowano 95. rocznicę powstania Ludowego Klubu Sportowego Słomniczanka Słomniki.

LKS Słomniczanka Słomniki ma już 95 lat; świętowano na sportowo na klubowym stadionie; były także podziękowania i medale dla osób wspierających Słomniczankę oraz modlitwa podczas Mszy Świętej w kościele pw. Bożego Ciała w Słomnikach.

Obchody zainaugurowano turniejem piłkarskim orlików starszych, podczas których młodzi piłkarze ze Słomnik stanęli na najwyższym stopniu podium, wygrywając 2 mecze, w dwóch remisują i ponosząc tylko jedną porażkę (LKS Słomniczanka Słomniki vs AMP Kickstar Skrzeszowice 4:1; LKS Słomniczanka Słomniki vs Proszowianka Proszowice 1:4; LKS Słomniczanka Słomniki vs Wisła II Kraków 0:0; Półfinał: LKS Słomniczanka Słomniki vs Wisła I Kraków 1:1 karne 2:1; Finał: LKS Słomniczanka Słomniki vs Proszowianka Proszowice 2:0).

Następnie odbył się mecz IV ligi seniorów LKS Słomniczanka: LKS Jawiszowice; niestety gospodarze przegrali 0:3, nie przeszkodziło to jednak w dalszym świętowaniu 95-lecia Klubu, który miał przecież wiele wzlotów i upadków. Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Słomnikach, następnie na stadionie Słomniczanki odbyły się oficjalne uroczystości. Były one doskonałą okazją, by podziękować osobom zaangażowanym w rozwój LKS-u. W niedzielnych uroczystościach wzięli udział m.in. prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Niemiec, Sekretarz Zarządu Rady Wojewódzkiej LZS Józef Regulski, Honorowy Prezes Małopolskiego LZS Mieczysław Nowakowski, Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel, Zastępca Burmistrza Michał Chwastek oraz byli i obecni zawodnicy i kibice. Uroczystości pięknie uświetniła zawsze obecna w ważnych  momentach życia naszego miasta i gminy Orkiestra Dęta ECHO ze Słomnik pod batutą pana Krystiana Klimczyka.

Galeria zdjęćPrezes LKS Jacek Regucki przypomniał historię Klubu oraz podziękował wszystkim, którzy na przestrzeni lat wspierali Słomniczankę z miłości do sportu i do naszego miasta; następnie wręczono  pamiątkowe medale i dyplomy. Z rąk prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszarda Niemca pamiątkowy grawer otrzymał Klub, a medalem 105-lecia MZPN został uhonorowany Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel – za nieustanne wspieranie Klubu, otwartość na jego potrzeby i  projekty inwestycyjne umożliwiające jego rozwój. Zwracając się do zebranych, Burmistrz pogratulował i podziękował szczególnie za wspieranie dzieci i młodzieży w kształtowaniu ich postaw w duchu sportowym. Burmistrz ofiarował także piękny puchar w imieniu całej społeczności lokalnej dla Klubu Słomniczanka. Okazały puchar Klubowi przekazała także z życzeniami dalszego rozwoju Małopolska Rada Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w imieniu której wręczyli go Honorowy Prezes Małopolskiego LZS Mieczysław Nowakowski oraz Sekretarz Zarządu Rady Wojewódzkiej LZS Józef Regulski. W niedzielne popołudnie rozegrano także mecz B klasy seniorów Słomniczanka II - Polanowice, zakończony wynikiem 5:0 dla gospodarzy.

Nie zabrakło atrakcji dla dzieci – dmuchanego zamku i ścianki wspinaczkowej. Pogoda na szczęście dopisała, kibiców w każdym wieku było naprawdę wielu, co napawa optymizmem.

Krótka historia Klubu LKS Słomniczanka

Ludowy Klub Sportowy „Słomniczanka” powstał w 1923 . i jest najstarszym klubem sportowych ziemi słomnickiej. Organizatorem i protektorem Klubu Sportowego w Słomnikach był  Stanisław Gurbiel, który wraz z grupką młodzieży zawiązał drużynę piłkarską w Słomnikach. Klub nie posiadał wówczas własnego boiska, a spotkania piłkarskie rozgrywał na „króliczce” na nieużytkach magistrackich, a w późniejszym czasie wydzierżawiono łąkę z naturalną trybuną na tzw. Kwietnicy.  Z początkiem lat 30-tych przeniesiono boisko na ulicę Polną na targowicę, miejską, ale nie na długo, bo magistrat zajął ten teren na inną inwestycje i Klub musiał z powrotem wrócić na łąki. 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Działalność sportową musiano na pewien czas ograniczyć, gdyż okupant nie zezwalał na wszelkiego rodzaju imprezy sportowe.  Gdy wokoło szalała wojenna pożoga, zawodnicy i działacze Słomniczanki nie zlękli się i w tajemnicy przed wrogiem rozgrywali nadal mecze piłkarskie.

Kiedy minęła straszna zawierucha wojenna, która zniszczyła życie wielu młodym utalentowanym zawodnikom Państwo Polskie zaczęło od początku organizować życie sportowe. Słomniki po zakończeniu działań wojennych przystąpiły do odbudowy sportowej i moralnej Klubu „Słomniczanka”. Pierwszym powojennym prezesem Klubu został Piotr Kantorowicz czynny działacz z okresu okupacji. Powojenne lata nie były łatwe dla Klubu. Brakowało butów, ubiorów, piłek, nie było własnego stadionu. Praca była ciężka, ale ambicja działaczy i zawodników przezwyciężyła te trudności a społeczeństwo Słomnik pomagało finansowo, dlatego w krótkim czasie można było oglądać drużynę na murawie. W roku 1953 Słomniczanka przystąpiła do Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, któremu jest wierna do dnia dzisiejszego. W roku 1958 utworzono Komitet Budowy Stadionu Sportowego na czele którego stanął Ireneusz Beliczyński wraz z inż. Antonim Mrożkiewiczem i ówczesnym prezesem Klubu Bogusławem Ciszewskim.   Obiekt oddano do użytku w 1963 roku. Wpłynęło ta na poprawę warunków pracy Klubu

Okresem przełomowym w sportowym życiu Klubu był rok 1968. Dzięki wspólnej pracy trenera, zawodników, działaczy i kibiców udało się wprowadzić drużynę do klasy A.  Stało się to w roku Jubileuszu 45-lecia LZS „Słomniczanka. W roku 1977 drużyna awansowała do klasy wojewódzkiej i grali w niej do roku 1981.

W początkach lat 70-tych działacze zaczęli poważnie myśleć o prawdziwym budynku na stadionie wraz z szatnią, świetlicą, natryskami i mieszkaniem dla gospodarza stadionu. W roku 1972 przystąpiono do jego budowy. Początkowy projekt przewidywał wybudowanie tylko szatni z przynależnościami, ale ostatecznie wykonano w 1973 roku dodatkową dokumentację na salę gimnastyczną. W roku 1975 postanowiono wykonać nadbudówkę nad szatnią, która miała służyć jako dalsza część socjalna dla zawodników oraz świetlica, pokój klubowy i pomieszczenie dla sędziów. Cały kompleks ukończono w 1976 roku i oddano do użytku. Lata 80-te XX wieku to balansowanie drużyny pomiędzy A i B klasą. W roku 1992 drużyna piłki nożnej seniorów zajęła I miejsce w rozgrywkach klasy „B” i wywalczyła awans do klasy „A". Klub działał  coraz prężniej. Wybudowano parking, wyasfaltowano podjazd do klubu, a także odświeżono salę gimnastyczną i uruchomiono natryski. Klub zyskał nowych sponsorów. W roku 1994 drużyna awansuje do klasy okręgowej niestety po dwóch latach spada do klasy A. W 1998 roku Słomniczanka obchodziła 75 lecie istnienia. W klubie nastąpiły zmiany organizacyjne. Prezesami klubu zostali główni sponsorzy Janusz Janicki i Włodzimierz  Tochowicz. Nowy zarząd reaktywował drużyny młodszych i starszych trampkarzy oraz wzmocnił kadrowo drużynę seniorów. Na upragniony awans seniorów do klasy okręgowej trzeba było jednak czekać do roku 2002. Po tym sukcesie w Klubie zaczęto poważnie myśleć o wywalczeniu promocji do IV ligi. Nie udało się tego dokonać w pierwszym roku gry w klasie okręgowej ale już w roku 2004 spełniły się marzenia sponsorów, działaczy, zawodników i kibiców - Słomniczanka awansowała do IV ligi. Czwartoligowa przygoda trwała dwa sezony. W latach 2005-2015 seniorska drużyna Słomniczanki występowała w V lidze. Po sezonie 2014/2015 nastąpił spadek  do klasy A.

W roku 2016 Klub zyskuje nowego sponsora – LEX Kancelarię Odszkodowawczą z Krakowa, którą zarządza Pan Krzysztof Jarzyna. W strukturach Klubowych pojawia się sekcja futsalu kobiet i mężczyzn, które jako LEX Kancelaria Słomniki uzyskują awanse do rozgrywek ogólnopolskich ekstraklas. Seniorzy Słomniczanki, grając pod nazwą Słomniczanka LEX Kancelaria w pięknym stylu awansują ponownie do klasy okręgowej. W wyniku zmian organizacyjnych w LEX Kancelarii     w roku 2017 wycofuje się ona z finansowania sportu słomnickiego co pociąga za sobą likwidację męskiej drużyny futsalu. Ta sytuacja nie załamuje działaczy, którzy, dzięki pomocy władz samorządowych Gminy Słomniki na czele z Panem Burmistrzem Pawłem Knaflem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Słomnikach Panem Grzegorzem Płażkiem oraz wielu Przyjaciół Klubu, swoją pracą sprawiają, że Słomniczanka odnosi kolejne sukcesy. W roku 2017 seniorzy awansują do klasy okręgowej a futsalistki zdobywają IV miejsce w Mistrzostwach Polski.

W roku 2018 drużyna seniorów odnotowuje kolejny awans, tym razem już do IV ligi a futsalistki powtarzają osiągnięcie sprzed roku i ponownie są IV drużyna w Polsce. Dzisiejsze czasy,  dla nikogo nie należą do łatwych, ale mając wieloletnie tradycje nie można zrażać się trudnościami i kłopotami. Obecny Zarząd wspierany przez grono wiernych kibiców i przyjaciół podejmuje szereg inicjatyw.  Ale nie tylko sukcesy są najważniejsze, lecz to, że Klub od 95 lat działa nieprzerwanie,  konsekwentnie i skupia pokaźną liczbę tych, którzy na różny sposób kochają futbol. Obecnie w strukturach Słomniczanki istnieje 12 grup zawodniczych: skrzaty, żaki, orliki młodsze, orliki, młodziki młodsze, młodziki, trampkarze, juniorzy, juniorki, dwa zespoły seniorów oraz futsalistki. W  Ludowym Klubie Sportowym Słomniczanka to sportowcy, działacze, wszyscy wspierający Klub swą pracą decydują o jego obliczu. Bez tej wiary, poczucia wspólnoty, nie przetrwałby on 95-iu  lat.

Prezes LKS Słomniczanka Jacek Regucki, tak na koniec swojego przemówienia podsumował działalność Klubu: – Szczególna więź łączy nas z tymi, którzy już odeszli z naszego grona i którzy tak niedawno jeszcze byli z nami. Jest to jakaś cząstka własnego istnienia. Prawdą jest, że są rzeczy ważniejsze niż sport lecz i sport jest jednym z elementów naszej rzeczywistości, posiadający wiele pozytywnych cech, mogących dostarczyć człowiekowi rozrywki, emocji, estetycznych wrażeń. Jesteśmy pewni, że takie pojmowanie sportu sprawi, że Słomniczanka trwać będzie nadal, godnie reprezentując miejsce skąd się wywodzi,  a nowe pokolenia zawodników i działaczy podniesie ją na jeszcze wyższy poziom sportowy i organizacyjny, kontynuując to, co zapoczątkowane zostało przed dziewięćdziesięciu pięciu laty.

FOTO UM Słomniki, Monika Starnawska

 

Odsłony: 3346