A A A
Rajd harcerski

W piękny, słoneczny weekend 14-15 października 2017r. odbył się XXIII Rajd Jurajski Hufca Podkrakowskiego ZHP w Prandocinie. Co roku rajd odbywa się w innym miejscu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W tym roku organizatorami były środowiska harcerskie z Waganowic i Prandocina.

Na rajd przyjechało 365 zuchów, harcerzy i instruktorów z każdego środowiska naszego hufca, czyli gmin Słomniki, Radziemice, Michałowice, Zielonki, Czernichów, Mogilany oraz Skawina. Rajd odbył się pod hasłem „Tour de Langiewicz”. Głównym celem było poznanie  postaci  Mariana Langiewicza, który podczas powstania styczniowego składał przysięgę na Sosnówce oraz przebywał na naszych ziemiach,  poznanie pięknych, rolniczych terenów ziemi słomnickiej i integracja środowisk.  W sobotę rano patrole, po zameldowaniu się, wyruszyły w trasę, podzieloną na trzy piony: niebieska -harcerska, pomarańczowa-zuchowa oraz zielona - harcerzy Nieprzetartego Szlaku. Harcerze podziwiali piękne okolice Prandocina i Sosnówki, gdzie dokładnie zgłębili i zwizualizowali przysięgę Langiewicza. Zuchy miały nieco skróconą trasę, bez przejścia na Sosnówkę, lecz także odnaleźli koło lasu skarb Langiewicza. Zuchy i harcerze w czasie trasy zdobywali punkty i wykonywali różne zadania m.in. odszyfrowywali część informacji nt. Langiewicza, rzucali snopkiem, wbijali gwoździe do pnia, obierali marchewki i zbierali ziemniaki na czas, porozumiewali się morsem, strzelali z paintaballu i sikawki strażackiej, a także odmalowali ogrodzenie wokół mogiły powstańców nieopodal szkoły w Prandocinie. Po smacznym obiedzie na uczestników czekały atrakcje takie jak: strzelanie z wiatrówki do celu, zabawy na dmuchańcach - zamek, piłkarzyki,  dmuchana ścianka wspinaczkowa oraz zabawy z chustą. Wieczorem zakończyliśmy dzień kominkiem harcerskim, na którym nie zabrakło śpiewów i zabaw.          

Galeria zdjęćW niedzielę w Kościele w Prandocinie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Bronisław Pituła - Proboszcz Parafii Niedźwiedź, a wzięli w niej udział również zaproszeni goście. Rajd zakończyliśmy apelem, na którym podaliśmy wyniki współzawodnictwa i mieliśmy okazję podziękować wszystkim tym, którzy pomogli  nam przygotować i przeprowadzić rajd. Dziękujemy za patronat i obecność Panu Burmistrzowi Pawłowi Knaflowi, dziękuję za obecność Panu Grzegorzowi Płażkowi – Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Słomnikach, Księdzu Bronisławowi i Księdzu Marianowi,  radnym p. M. Jagle i B. Żak, sołtysom p. Ziarko i p. Łącznemu.
Serdecznie dziękuję p. K. Maciaszkowi - dyrektorowi SP w Prandocinie i Rodzicom zuchów i harcerzy z Prandocina.  Drodzy Rodzice pokazaliście jak bardzo wspieracie naszą działalność. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za wsparcie, czas i pomoc. Dziękujemy OSP z Prandocina i Waganowic, LKS Juvenii. Dziękujemy  firmom Amplus i Almus za wsparcie nas swoimi  produktami.

Jako Komendant Rajdu dziękuję całej Komendzie Rajdu, szczególnie dh Ani, dh Radkowi i dh Pawłowi,  oraz Pani Dyrektor i Nauczycielom z ZS w Waganowicach za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu rajdu. Razem daliśmy radę, bo nikt nie ma z nas tego, co mamy razem.  Za wszelką życzliwość i wyrozumiałość dziękujemy mieszkańcom  oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i przebiegu rajdu. Myślę, że ten rajd był lekcją patriotyzmu, sprawdzianem wiary i bardzo dobrą zabawą w miłym towarzystwie. Tego nam, młodym ludziom potrzeba. Rajd na długo zapadnie, szczególnie mnie, w naszych sercach i wspomnieniach.

 Fot. IV Szczep Nadwiślanie

Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!
phm. Paulina Piwek - Komendant Rajdu