Drukuj
Tydzień Bibliotek

Czytanie zawsze było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w roku, kiedy świętować będziemy 100-lecie odzyskania niepodległości. Do obchodów tych nawiązuje hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. A dowolność oznacza nie tylko swobodny wybór lektury, ale też nieograniczony dostęp do książek, a co za tym idzie także do bibliotek.

Tydzień Bibliotek w Słomnikach rozpoczął się od zaproszenia do biblioteki naszych przyszłych czytelników – przedszkolaków. Dzieci uczestniczyły w zorganizowanym w ramach działalności DKK spotkaniu autorskim z Melanią Kapelusz. Autorka czytała fragmenty swoich książek, opowiadała o tym skąd czerpie pomysły, przekonywała jak dużo radości może dawać czytanie. W bibliotece pisarka spotkała się z dziećmi z Integracyjnego Centrum Rozwoju Dziecka w Słomnikach, a w Zespole Szkół w Niedźwiedziu z tamtejszymi uczniami (w tym z uczestnikami dziecięcego DKK).

Wspominając o Dyskusyjnych Klubach Książki nie można zapomnieć o prężnie działającym w naszej bibliotece klubie dla dorosłych, którego spotkanie również odbyło się w Tygodniu Bibliotek. Klubowiczki przy ciastku i kawie omawiały książkę wybitnej szwedzkiej pisarki Majgull Axelsson „Ja nie jestem Miriam”. Wysoka frekwencja i ożywiona dyskusja uczestniczek potwierdzają, że dla wielu osób czytanie książek jest jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu.

Włączając się w obchody  Roku Zbigniewa Herberta Zespół Szkół im. S. Wyspiańskiego w Waganowicach wraz z MBP w Słomnikach zaprosiły młodzież gimnazjalną do udziału w konkursie plastycznym „Poezja Zbigniewa Herberta w obrazach”. Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło się w czasie z obchodami Tygodnia Bibliotek, a wyróżnione prace wkrótce można będzie zobaczyć na wystawie w holu biblioteki.

Tydzień Bibliotek  rozpoczynający się Dniem Bibliotekarza i Bibliotek jest okazją do świętowania także dla nas – bibliotekarzy. 15 maja uczestniczyłyśmy w Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego, które w tym roku odbyło się pod hasłem „Tradycja i nowoczesność w bibliotece”. W programie znalazły się m. in. prelekcje „O kulturze konwergentnej i przyszłości bibliotek” oraz „Nowoczesna biblioteka – czyli jaka?”, prezentacja aktualnej oferty wydawnictwa ZNAK i chyba największa atrakcja tego dnia – spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem. Jak co roku wyróżnieni zostali bibliotekarze obchodzący jubileusze pracy zawodowej, m. in. pracująca w naszej bibliotece Pani Anna Domagalska.

Wprawdzie Tydzień Bibliotek się skończył, ale Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach w ramach zbliżającej się Nocy Bibliotek przygotowuje już kolejne atrakcje dla czytelników (zwłaszcza tych najmłodszych).

 M.Sz.

Odsłony: 2968