Drukuj
Spotkanie z Sławomirem Koprem

Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach nie ustaje w dążeniach, aby systematycznie zapewniać mieszkańcom różnorodne formy obcowania z kulturą czytelniczą.

 Po zajęciach z programowania (współorganizowanych z Wyższą Szkołą Humanitas w Sosnowcu) i po feriach zorganizowanych pod hasłem „Odkrywamy Japonię” odbyły się Małopolskie Dni Książki, w trakcie których odwiedzający bibliotekę brali udział w quizie „Lektury mojego dzieciństwa” otrzymując za prawidłowe odpowiedzi piękne książki i róże. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Słomnikach uczestniczyły w warsztatach „Polski superbohater – Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice”, których scenariusz specjalnie na obchody MDK „Książka i Róża” i w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości opracowała  dr Wanda Matras-Mastalerz z UP w Krakowie. Tego samego dnia dorośli uczniowie z Zespołu Szkół Integracyjnych w Waganowicach zwiedzili bibliotekę oglądając księgozbiór i rozmawiając z bibliotekarzami o ich pracy.

   W drugim dniu obchodów święta książki odbyło się spotkanie z pisarzem, publicystą, historykiem, radiowym i telewizyjnym ekspertem historycznym – Sławomirem Koprem. Autor bestsellerów takich jak „Życie artystek w PRL”,  „Chorwacja. Przewodnik historyczny”, „Życie prywatne elit II Rzeczypospolitej", „Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej” i innych (kilka tytułów jest w zbiorach naszej biblioteki) zdradził sekret popularności swoich książek, jak również niektórych jej bohaterów. Nie ukrywał, że poczytność ich wynika prawdopodobnie z tego, iż historię przedstawia w kontekście życia osobistego, codziennego postaci oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki.  Spotkanie autorskie finansowane przez Instytut Książki  i  zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zaintrygowało klubowiczki, które próbowały dociekać czego autor nie chciał napisać o współczesnych gwiazdach filmu i telewizji, aby ich „nie pogrążyć”.

   Już po weekendzie majowym biblioteka włącza się w ogólnopolskie obchody Tygodnia Bibliotek, podczas którego odbędą się m. in. spotkania z autorką piszącą dla dzieci - Melanią Kapelusz, wycieczki wprowadzające do biblioteki, lekcje biblioteczne „Być patriotą – co to znaczy”. 

M. J.

Odsłony: 3255