A A A
Wernisaż

Na wystawie w MGCK w Słomnikach w Galerii na Piętrze mamy okazję zobaczyć około dwudziestu prac Erwina Wyjadłowskiego. Erwin Jest absolwentem Krakowskiej ASP, którą ukończył w roku 2012 na Wydziale Malarstwa Sztalugowego, pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka.

Prace można podzielić na dwie grupy; jedną z nich stanowią obrazy powstałe przy użyciu koloru, drugą te, które istnieją dzięki czerni i bieli, dzielą się także pod względem formatów. Jednak główną, i właściwą wszystkim obrazom inspiracją jest człowiek w zbiorowości uporządkowanej, zdyscyplinowanej, poddanej jakiegoś rodzaju rygorom. Szerzej traktując temat, można mówić o zjawiskach opresyjnych dla człowieka, takich jak wszelkie ustroje polityczne, reżimy, eugenika, wykluczenie, unifikacja jednostki, inżynieria społeczna. To te zagadnienia leżą u podstaw właściwie każdej pracy Erwina Wyjadłowskiego. Impulsem pierwszym, najważniejszym, jest jednak strona wizualna owych zdyscyplinowanych zbiorowości ludzkich.  Dla Erwina jawią się niczym mozaiki, momentami wręcz przedstawienia abstrakcyjne, kojarzone bardziej z podzespołami składającymi się na większą całość, niż z wolną niepodległą jednostką.  W tych pracach podejmuję próbę oderwania się od człowieka i jego suwerenności, od jego cech indywidualnych. Zgodnie z tym forma jest uproszczona i sprowadzona do schematu, szablonu, uniformu. Artysta mówi: Tymi obrazami nie próbuję odpowiadać na żadne pytania, też ich nie stawiam…chyba. Właściwie to jest moja refleksja na dany temat czy problem, który próbuję ująć w sposób wizualny. Jako że obrazy działają już w oderwaniu ode mnie, niewielkie znaczenie ma to, co artysta miał na myśli, jest jednak- mam nadzieję- sporo przestrzeni w tych  pracach, aby każdy mógł na własną rękę wniknąć w obraz i po swojemu go odczytywać, odczuwać, zadawać pytania i szukać odpowiedzi.

Galeria zdjęćNa wernisaż wystawy w dniu 23 kwietnia przyszli liczni gości, wśród nich Burmistrz Paweł Knafel, stali bywalcy galerii, przyjaciele artysty i jego rodzina. Spotkanie było niezwykle miłe, prace spotkały się z dużym zainteresowaniem i wzbudziły ciekawe rozmowy.

Wystawę można oglądać do końca maja.