Drukuj
Wymień piec

Uwaga ostatnia szansa na złożenie ankiety.

Zamknięcie listy rezerwowej 31.12.2016 r.

Informacje o dotacjach na wymianę starego pieca węglowego

Kto będzie mógł skorzystać?

Właściciele domów jedno- i wielorodzinnych zlokalizowanych na terenie Gminy Słomniki

Na co będzie można wymienić stary piec węglowy?

*kocioł gazowy *pompę ciepła *kocioł 5 klasy na biomasę (np. pelet) *kocioł 5 klasy na węgiel (ekogroszek)

Jaka będzie wysokość dofinansowania?

Jak to zrobić?

1) Wypełnij ankietę, która jest wstępną deklaracją, że chcesz skorzystać z dotacji.

Możesz pobrać ją tutaj:

Ankietę dostaniesz również:

- w Urzędzie Miejskim w Słomnikach

Jeśli będziesz potrzebować pomocy w wypełnieniu ankiety, zadzwoń, napisz lub przyjdź na spotkanie z ekodoradcą (tel. 12 388 11 02 wew. 134, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., piętro II pokój 34). Część potrzebnych informacji możesz znaleźć w dokumentacji technicznej budynku, np. projekcie budowlanym.

2) Oddaj wypełnioną ankietę:

- w Urzędzie Miejskim w Słomnikach (dziennik podawczy - parter)

- prześlij za pomocą e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uwaga: Osoby, które wypełnią ankietę, wyrażą w ten sposób chęć pozyskania środków na wymianę starego pieca (osoby te zostaną umieszczone na liście rezerwowej, powodem tego jest brak informacji o ilości dostępnych audytów energetycznych dla gminy)

Do kiedy należy złożyć wstępną deklarację?

Wypełnioną ankietę przekaż w wyżej wymienione miejsca najpóźniej do 31 grudnia 2016 r.

Czy masz ocieplony dom?

Abyś mógł otrzymać dotację, Twój dom musi przejść pozytywną ocenę energetyczną, którą bezpłatnie przeprowadzi osoba wyznaczona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Do oceny posłuży wypełniona ankieta oraz wizyta audytora w budynku, w którym ma być wymienione źródło ciepła. Ocena energetyczna ma na celu określenie, czy budynek jest już wystarczająco ocieplony czy wymaga termomodernizacji.

Jeśli trzeba go docieplić, możesz złożyć wniosek do programu JAWOR (informacje na stronie www.wfos.krakow.pl pod hasłem JAWOR)

Dlaczego warto skorzystać z dotacji teraz?

1) W przyszłości możesz musieć wymienić piec na własny koszt

Jest możliwe, że w przyszłości nie będzie możliwości dofinansowania do wymiany starych pieców węglowych. Gdy w całym województwie małopolskim wprowadzony zostanie zakaz używania starych pieców węglowych, tzw. kopciuchów, ich właściciele będą musieli na własny koszt zmienić sposób ogrzewania na ekologiczny.

2) Zatroszczysz się o zdrowie swoje i swojej rodziny.

Uporczywy kaszel? Bóle głowy? Problemy z krążeniem? Brak sił? Zmiany nowotworowe? Zanieczyszczone powietrze pogarsza stan zdrowia i powoduje wiele chorób. Szkodliwe i rakotwórcze substancje, które powstają podczas spalania złej jakości paliwa w starym piecu, są tak małe, że przedostają się do płuc, a stamtąd przenikają do krwioobiegu i docierają do wszystkich organów wewnętrznych. Zgodnie z wyliczeniami Krakowskiego Alarmu Smogowego mieszkaniec Słomniki oddychając zanieczyszczonym powietrzem w ciągu roku wdycha tyle szkodliwych substancji, jakby wypalił 2338 papierosów. Ekologiczne źródła ogrzewania nie emitują szkodliwych dymów, a kotły 5 klasy zmniejszają emisję zanieczyszczeń o 90% w porównaniu ze starymi piecami.

3) Zaoszczędzisz pieniądze

Dotacja w całości lub w znacznej części pokryje koszty wymiany pieca i instalacji. Ogrzewając dobrze ocieplony dom w ekologiczny sposób, będziesz potrzebować znacznie mniej energii, czyli mniej za nią zapłacisz. Także nowoczesne, automatyczne kotły na pelet lub węgiel są o wiele bardziej wydajne, bo z tej samej ilości dobrego paliwa wytwarzają znacznie więcej ciepła. A gdy będziesz oddychać czystym powietrzem, będziesz rzadziej chorować, a tym samym mniej wydasz na wizyty u lekarza i na lekarstwa.

 

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

- Jeśli dostaniesz dofinansowanie, w jego ramach będziesz musiał zlikwidować stary piec węglowy.

- Więcej szczegółów: Zasady udziału w projekcie w ramach działania 4.4.3 i 4.4.2

- Program dofinansowania uzależniony jest od tego, czy Gmina Słomniki otrzyma dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

Masz pytania?

Zadzwoń: 12 388 11 02  wew. 134 napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przyjdź na spotkanie do Urzędu Miejskiego w Słomnikach w godzinach otwarcia II piętro pokój 34.

 

Zapraszamy

Odsłony: 7309