A A A
Szkółka roślin owocowych

Rolnicy z gminy Słomniki dyskutowali o nowych gatunkach roślin, których uprawa może być sposobem na dobry biznes podczas konferencji „Uprawa borówki amerykańskiej i jagody kamczackiej jako sposób na dobry biznes”.

10 października na Sali obrad Urzędu Miejskiego w Słomnikach odbyła się konferencja poświęcona uprawie nowych odmian roślin w rolnictwie. Konferencję poprowadził Marcin Wyka współwłaściciel Gospodarstwa Ogrodniczego Aleksandra Kusibab-Wyka i Marcin Wyka, które jest jednym z wiodących producentów sadzonek w Polsce. Dyskusja dotyczyła uprawy borówki amerykańskiej i jagody kamczackiej. Borówka jest gatunkiem bardzo popularnym w Polsce i na świecie o dużych walorach prozdrowotnych. Co ważne, jest ciągły deficyt owoców na rynku. Warto uprawiać borówkę ze względu na ciągły wzrost zapotrzebowania w zakresie spożycia świeżego owocu, wzrostu spożycia przetworów i owoców mrożonych. Myśląc o założeniu plantacji borówki, trzeba pamiętać o właściwym doborze odmian i odpowiednim stanowisku – dobrze nasłonecznione; ziemi lekkiej i przepuszczalnej, żyznej, próchniczej, o odczynie kwaśnym (pH 3,8-5,5). Wejście w 70% owocowania możliwe jest w 5. roku  po posadzeniu. Cena zbioru 1 kg owoców to 2,50 zł; średnia cena sprzedaży owoców – 10 zł. Rynkiem zbytu dla świeżych owoców borówki jest teren całego kraju, owoców przetworzonych – cały świat.

Kolejnym gatunkiem omawianym na konferencji była uprawa jagody kamczackiej. Wymagania glebowe nie są zbyt duże, z wyjątkiem nietolerancji terenów podmokłych. Występuje tu krótki okres dojrzewania owoców – w Polsce jest to czerwiec. Pełnia owocowania przypada na 4(5) rok po posadzeniu. Jagoda ma bardzo duże walory smakowe, co sprawia, że jej uprawa jest coraz popularniejsza. Koszty założenia plantacji są podobne, jak dla borówki lub 10-20% niższe. Ważne w uprawie obu odmian jest nawadnianie, zwłaszcza w okresie suszy. Cena zbioru i sprzedaży owoców jest podobny jak dla borówki.

Galeria zdjęćPo konferencji rolnicy odwiedzili gospodarstwo państwa Kusibabów w Prandocinie Iłach. Gospodarstwo oferuje sadzonki roślin owocowych, głównie jagodowych, oraz ozdobnych. W ofercie znajduje się zarówno produkt gotowy (dla klientów centrów ogrodniczych), materiał do nasadzeń na plantacje oraz półprodukt do dalszej produkcji. Szkółka ma powierzchnię około 10 ha. Rośliny znajdują się zarówno w szklarni, namiotach, jak i pod gołym niebem. Część materiału roślinnego jest pozyskiwana z laboratorium in vitro, a część rozmnażana poprzez mikrosadzonki. Gospodarstwo produkuje m.in. borówkę amerykańską, bardzo dobrze znaną już w Polsce; od paru lat również intensywnie jagodę kamczacką. Następnie rolnicy odwiedzili Gospodarstwo Tadeusz Kusibab w Sosnówce. Od 1986 r. zajmuje się ono mikrorozmnażaniem roślin wrzosowatych: różaneczników, azalii, kalmii, różnych gatunków i odmian borówek. Ponadto zajmuje się rozmnażaniem m.in. jagody kamczackiej, jeżyny, maliny, malinojeżyny, malinotruskawkę i świdośliwy. Oferuje wyłącznie młode rośliny do dalszej uprawy w szkółkach i na plantacjach – rosnące w wielodoniczkach (multiplatach) oraz doniczkach p9 (wyłącznie odmiany licencyjne i prawnie chronione).

Więcej o Gospodarstwie Ogrodniczym Aleksandra Kusibab-Wyka i Marcin Wyka – tutaj.

Więcej informacji na temat uprawy nowych odmian roślin można uzyskać w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, tel. 12 285-21-13 / 14; Małopolskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tel. 12 629 80 10.

Logotypy 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europa inwestująca w obszary wiejskie

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW zachęcamy do zapoznania się z portalem www.ksow.pl, poprzez który możliwe jest dołączenie do KSOW jako Partner, po wcześniejszym uzupełnieniu elektronicznego formularza rejestracyjnego.