A A A
Jan Nawieśniak

Pan Jan Nawieśniak jest rolnikiem, który od wielu lat prowadzi gospodarstwo ekologiczne w Maszkowie. 22 września rolnicy z Gminy Słomniki, wraz Zastępcą Burmistrza Michałem Chwastkiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Grzegorzem Płażkiem, radnymi, sołtysami oraz ekspertami z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, panią prof. Katarzyna Turnau z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Stanisławem Flagą z Urzędu Marszałkowskiego WM odwiedzili gospodarstwo w ramach konferencji „Żywność ekologiczna jako sposób na życie i dobry biznes” organizowanej przez Urząd Miejski w Słomnikach. 

Jak długo prowadzi Pan gospodarstwo ekologiczne, czym się ono charakteryzuje?

Metodami  ekologicznymi gospodarstwo prowadzimy od 18 lat. Powierzchnia naszego gospodarstwa  to  5 ha, w tym 2 ha sadu śliwowego. Uprawiamy zboża, ziemniaki i wszystkie podstawowe warzywa w gruncie. Mamy 2 tunele  foliowe z pomidorami,  truskawki,  maliny,  aronie. Hodujemy 2 krowy rasy Polska Górska  Czerwona,  około 100 kur rasy Zielononóżka kuropatwiana, kaczki  biegusy indyjskie, które wykorzystujemy  do tępienia ślimaków .

Co skłoniło Pana do założenia gospodarstwa ekologicznego?

To proste chcieliśmy zdrowo żyć.

Jakie musiał  Pan spełnić  warunki, by gospodarstwo mogło należeć do gospodarstw ekologicznych?

Okres przestawiania na ekologię trwa 2 lata, otrzymuje się wtedy zwiększone dopłaty, ale nie można sprzedawać  produktów jako ekologiczne. Oczywiście nie można stosować żadnej chemii rolnej.

Czy uzyskanie certyfikatów, przeprowadzane kontrole nie są dla Pana uciążliwe?

Po latach doszliśmy do pewnej wprawy w prowadzeniu tej bardzo wymagającej dokumentacji, ale jest to rzeczywiście dość uciążliwe.

Czy się to Panu opłaca? Czy jest to dochodowe?

Ceny ekologicznych warzyw i owoców są wyższe od konwencjonalnych i pozwalają na godziwe utrzymanie.


Relacja z całej konferencji – tutaj.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europa inwestująca w obszary wiejskie

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW zachęcamy do zapoznania się z portalem www.ksow.pl, poprzez który możliwe jest dołączenie do KSOW jako Partner, po wcześniejszym uzupełnieniu elektronicznego formularza rejestracyjnego.